Turkcell Platinum
Turkcell Platinum
Yaban Akademi
Bir hobiniz olsun
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Vimeo
  • Twitter
Biletix
3D Okçuluk Experience

3D Okçuluk Experience

Eğitim Süresi

Hafta içi veya hafta sonu 2 saat

Kimler Katılabilir?

8 yaşına girmiş ( 08-15 yaş) çocuklar, 16 yaş ve üstü her yaştan yetişkin katılımcılar katılabilir.

Eğitimler Nerede?

Turkcell Platinum Offroad Park, Ayazağa İSTANBUL

Neler Gerekli

Temel eğitim programında gerekli olan malzeme ve ekipman başlangıç seviye için tarafımızca karşılanmaktadır.

Gün ve Saatler

REZERVASYON ZORUNLUDUR
Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar
Saat: 10:00 - 12:00, 16:00 - 18:00, 18:00-20:00

Fiyatlar

Hafta İçi ve Hafta Sonu Kişi Başı : 100 TL
1 Aylık Üyelik haftada 2 saat : 375 TL
3D Okçuluk

Okçuların ormanda ya da açık arazide, tarlalarda köpükten yapılmış üç boyutlu hayvan hedeflerin kullanımı ile gerçekleştirilen bir okçuluk sporudur. Başlangıcında, 3D okçuluk temel olarak avlanma pratiği gibi olarak algılanıyordu ancak 3D hızla kurallara, puanlamaya ve neredeyse sınırsız bir hedefe sahip olan bir spora dönüştü.

Farklı köpük hayvanlardan  (geyik, ayılar, leoparlar, antilop vb) oluşan bu formatta okçular orman vb ortamda inişli ve çıkışlı patikalara arasında listasyondan istasyona hareket ederler. Değişen ortamlarda çeşitli mesafelerde hayvan hedeflerine atış yaparlar

Hedeflerin kendileri bir dizi puanlama halkasına sahiptir, yüksek puanlar genellikle kalp ya da akciğerler gibi alanlara odaklanır. Hedefin vurulduğu yere bağlı olarak puan verilir. Okçular ekipmanlarına, cinsiyetlerine ve yaşlarına göre farklı kategorilere ayrılır. 

Okçu her hedefi vurmak için sadece bir atış yapar. Bir 3D parkurundaki her “delik” Par 1'dir. Noktalar, hedefler üzerinde çeşitli puanlama halkalarına vuran oklarla kazanılır. 

Bireysel olarak yapılabildiği gibi takımlara ayrılıp organizasyon yarışmaları turnuvalar düzenleyerek de yapılabilmektedir

3D turnuvalar için kullanılan hedefler, hayati organların olacağı hayvan gövdeleri üzerinde puanlama halkaları taşıyor. Yani, okçular kalp-akciğer bölgelerindeki hedefleri vurmaya çalışırlar. Hayati bölgeyi çerçeveleyen büyük, çoğunlukla dairesel bir alan olacaktır. Bu alanın dışına çıkan herhangi bir ok 5 puan değerindedir. Büyük hayati bölgelerin içinde, içinde daha küçük üç daire bulunan daha küçük bir daire olacak.

PUANLAMA

3D'nin nasıl puanlandığı hakkında; tipik olarak, yüksek skor çekimleri, çekim yaptığınız hayvanın hayati bölümünde yer alacaktır. Kullanılan iki birincil puanlama formatı vardır: ASA (Archery Shooters Association) ve IBO (International Bowhunting Organization) . ASA yani Okçuluk Atıcılar Derneği 14-12-10-8-5-0 puanlama alanlarını kullanır. IBO veya Uluslararası Bowhunting Organizasyonu 11- 10-8-5-0 puanlama alanlarını kullanır

En küçük dairelerden biri, bir sonraki büyüklükteki dairenin içinde ölü bir merkezde oturacak ve diğer ikisi de etrafına yerleştirilecek. 2 iç çember 12 puan, sonraki büyüklükteki çember 10 puan ve 10 halkanın dışına çıkan herhangi bir ok, ama büyük vital halkanın içinde 8 puan. Bazen, 8 noktalı alanın bir köşesinde başka bir 12 halka büyüklüğünde daire olacak. Bu daireye yerleştirilen oklar, onlara izin veren turnuvalarda 14 puana eşittir. IBO (The International Bowhunting Organization  )sürgünleri için, 5, 8 ve 10 halka ASA'nın (Archery Shooters Association,) aynasını yansıtır. Ancak, 10 halkanın ortasındaki küçük daireye çarpan oklar 11 puana eşittir.Bir ok, o halka tarafından verilen puanları kazanmak için bir puanlama yüzüğünün çizgisine dokunmaktır. 

Belirli bir çekimin kurallarına bağlı olarak, hedeflere olan mesafe işaretlenebilir veya olmayabilir. İki 3 boyutlu turnuva tarzı “bilinen mesafe” ve “bilinmeyen mesafe” dir.
Bilinmeyen mesafe olaylarında, hedefin çekim hakkından ne kadar uzakta olduğunu kendiniz değerlendirmelisiniz. Rangefinders'a izin verilmiyor. mesafeyi yanlış değerlendirirseniz, oklar hedefleme noktanızın yüksek ya da düşük noktasına ulaşabilir.
 
Doğru Ekipman ve Karar Vermek 

Okçuluk ekipmanı söz konusu olduğunda, bir 3D turnuvasında farklı ekipmanları çeken okçular için bölümler vardır, böylece uzun stabilizatörler ve büyüteçli merceklerle birlikte bileşik yaylar taşıyan okçular görürsünüz; bowhunting ayarlı okçular, kısa sabitleyiciler ve çoklu sabit pinlerle manzaralar; ve diğerleri arasında geleneksel olimpik yaylar ve uzun yaylar taşıyan okçular.
 
Açık havada gerçekleştikleri için, bir 3D etkinliğinde okçuları etkileyebilecek birçok değişken vardır. Hava şartlarının tüm unsurlarıyla, gölgeleri hareket ettirerek, hafif ve düzensiz araziyle uğraşmak zorundasınız. İç mekanlardan ve hedef okçulardan kesinlikle farklı bu deneyime herkesi bekleriz

İletişim ve detaylı bilgi için 0212 351 96 96 - 444 13 12