Turkcell Platinum
Turkcell Platinum
Yaban Akademi
Bir hobiniz olsun
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Vimeo
  • Twitter
Biletix

Çubukgölü - Sülüklügöl

Çubuklu gölü kıyısından yürüyüşümüze başlıyoruz . sülüklü gölünü üsten görerek orman içerisinden sülüklü göle varıyoruz.
Bu yürüyüşümüz de sülüklü göl ile birlikte birçok gölde keşfediyor olacağız. Bu parkur özellikle yaz aylarında tarla ve biçilmiş ekinler ve sık ağaçlarla kaplı olduğundan dolayı bu bölgeye yabancı olanların parkurun ilk 2-3 km ‘lik kısmında çok dikkatli olmalarını öneriyoruz.
Yürüyüş rotasında gölün etrafını tamamladığımız zaman 15 km lik bir parkuru bitirmiş oluyoruz.
Yel değirmenleri ile meşhur olan Çubuk Gölü Kayabaşı tepesinden inen heyelanın genişleyen vadiyi tıkaması ile oluşan 1150 mt. İrtifalarfa bulunan bir göldür.
Yürüyüş yolları ve çam ormanları ile çevrili olan çubuk gölü 15 hektarlık bir büyüklüğe sahiptir.
Bu rota, bozulmamış doğası, göl etrafındaki muhteşem doğa manzaraları ve en önemlisi istanbul’a 3 saat mesafede olması sebebi ile özellikle ilkbahar ve yaz dönemlerinde trekking ve doğa gezisi meraklıları tarafından tercih edilmektedir.
İstanbul’dan yola çıkıp Sülüklü gölün 42 km yakınında bulunan Sakarya’nın Akyazı ilçesine kadar bir otoban yolculuğu yapıp , otoban dan sonra yaklaşık 32 km sonra Sülüklü göl yol ayrımının başladığı Tavşan köyüne ulaşıyoruz. Burada ki göl kıyısında ve yakınındaki diğer göllere de yürüyüş ve doğa keşfi yapabilirsiniz.
Genellikle yürüyüş Tavşan Suyu köyünden başlamakta ve 9 km2lik mesafe yürünerek çıkılmakta.
Orta ve ileri seviyede bir trekking programı yaptıysanız Kavaklı göl istikametinden Göynük yaylalarına ve batı yönünde ilerleyerek Davlumbaz yaylasına geçerek yürüyüş parkurunu biraz daha zorlaştırabilirsiniz, hatta Davlumbaz yaylasından Dokurcun’a inerek rotayı biraz daha uzatabilirsiniz.

Galeri