Turkcell Platinum
Turkcell Platinum
Yaban Akademi
Bir hobiniz olsun
 • Facebook
 • Instagram
 • Youtube
 • Vimeo
 • Twitter
Biletix

Çocuklar ile KAMP

Çocuklar ile KAMP
Çocuğunuzla bir kamp yapın ve ona hayatı boyunca ailesiyle birlikte hatırlayacağı bir anı hediye edin. 


Bir çocuk için doğada olmak, bir çadırda uyumak her zaman için bir mucizenin gerçekleşmesidir. Herşeyin dijital olduğu bir zamanda, doğada, kendisiyle arkadaş olabileceğini öğrenmesi, hayata dair büyük bir keşiftir.

 Çocuklarınızı mutlaka doğaya çıkarın, onlarla bir çadırda geçireceğiniz bir gece, onlar için unutulmaz olacak unutmayın. Yaban Akademi, sizi bu maceraya mutlulukla davet eder ve en büyük keyfi almanız için elinden geleni yapar. Ancak bu deneyimi, kendi özelinizde yaşamak isterseniz de unutmamanız gereken noktalar bunlardır : 


Tek Gecelik Bir Yolculuğa Çıkmadan Önce

Birşeyden gerçekten keyif almak, birazda onu ne kadar istediğinizle alakalıdır. Motivasyon önemlidir. Bu nedenle macera evde başlamalı : 
 • Evde kampın pratiğini yapın: Çocuklarınız açık hava aktiviteleri konusunda deneyimsizse, arka bahçede, hatta evin içinde bir çadır kurun. Yeni bir uyku ortamında rahat edebilmeleri için bırakın içinde zaman geçirsinler ve uyusunlar.
 • Deneme çalışması yapın: Tek gecelik seyahatinizden önce, eve yakın bir parkta ailece bir açık hava deneyimi elde etmeye çalışın. Günün yarısını göl kenarında veya parkta geçirin ve çocuklarınızın bu deneyime nasıl bir tepki verdiğini görün.
 • Not alın: Gelecekteki seyahatler için hatırlatıcı notlar yazın: “Daha fazla güneş kremi al.” “Uzun pantolon getir.” 
 • Çocukların olayı yeterince sahiplendiğinden emin olmak için, onların yeterince sorumluluk almalarına, işin patronu olmalarına izin verin. 
Bir Seyahate Hazırlanırken
 • Hevesli olun: Çocuklar ailece kamp yapmaya can atarken siz neden heveslenmeyesiniz?
 • Çocuklarınızı dahil edin: Seyahati planlama işi tüm aileye ait olsun. Çocuklarınıza gideceğiniz yerde neler yapmak veya görmek istedikleri hakkındaki fikirlerini sorun. Bu tavsiyeleri ciddiye alın.
 • Sırt çantalı çocuklar: Çocuklarınıza evde kendi kamp malzemelerini çantalarına koyma sorumluluğunu verin (hazırladığınız listeyi kullansınlar). Bir ebeveyn, evden çıkmadan önce bir çocuğun çanta hazırlama işini iki kere kontrol etmelidir.
 • Çocukları (bir şekilde) organize etmek: Çocuklarınıza kişisel eşyalarını  bir spor çantasına koymalarını söyleyin ve bu malzemeleri o çantaya her zaman tekrar geri koymaları için teşvik edin. Kolayca fark edilmesi için her çocuğun çantası farklı renkte olması iyi olur.
 • En sevilen oyuncaklar: Kamp sahasında yabancılık çekmemeleri için çocuklarınızın en sevdiği oyuncaklarını kamp sahasına getirmelerine izin verin.
 • Arkadaşlar değerlidir: Çocuklu başka bir aileyle kamp yapmak çocuklarınıza eğlenceli gelebilir. Çocuklarınız bir süre sonra yetişkinlerden sıkılabilir. Oyun arkadaşları yanlarında olursa günlerce mutlu bir şekilde oyalanabilirler.
 • Bisiklet götürmek: Kamp alanınızla plaj veya oyun alanı arasındaki mesafe uzaksa, yürümek veya aracınızı ateşlemek yerine bir bisiklet kullanmak daha hızlı sonuç verir (ve daha eğlencelidir). Bisiklet de çocukları eğlendirir.
 • Ateş yakmakla ilgili kısıtlamaları kontrol edin: Kamp ateşi kampın olmazsa olmazıdır ancak her yerde ateş yakamayız :(  Evden çıkmadan önce seçtiğiniz kamp alanında kamp ateşi yakılmasına izin verilip verilmediğini öğrenin. İzin verilmiyorsa ailedeki herkesin bunu önceden öğrenmesini sağlayın. Hiçbir şey yanına birazcık daha teçhizat almış bir çocuğu ateş yakmanın yasak olduğunu öğrenmekten daha fazla hayal kırıklığına uğratamaz.


Kamp Alanında
 • Pozitif enerji yayın: Çocuklarla kamp yapmanın ilk kuralı nedir? İşlerin zorlaşmasına hazır olun. Her şey farklı bir yerdedir. Banyo artık koridorun sonunda değil, 6 kamp alanını geçince yolun sonunda. Bir yetişkin olarak hevesli ve gayretli bir tutum takınmalısınız.
 • Organize olun: Önemli malzemeler için sabit yerler belirleyin, mesela “Çatallar ve kaşıklar mavi kapta” ve “el feneri yeşil eşya torbasında” diyebilirsiniz.
 • Ve organize olmaya devam edin: Başkalarının da bulabilmesi için malzemelerin sabit yerlerine geri getirilmesini herkese hatırlatın. Çok gayretliyseniz, bu malzemelerin başvuru listesini hazırlayın ve kolayca görülebilen bir yere yapıştırın.
 • Herkes yerini yönünü bilsin: Yerini hatırlamalarına yardımcı olmak için kamp alanınızın numarasını ezberlemeleri konusunda çocuklarınıza destek verin veya belirli noktalara işaret edin (“amfi tiyatronun 4 kilometre ötesindeyiz”).
 • Çocuklara önemli olduklarını hissettirin: Çocuklar bir şeye dahil edilmeyi severler. Onlara odun toplamak veya çeşmeden su getirmek gibi anlamlı kamp işleri verin. Yaptıkları katkıyı ödülle veya ikramla (veya her ikisiyle) takdir edin.
 • Güvende olun: Çocuklarınız her zaman yanlarında bir düdük taşımalı (sizden ayrılmaları halinde nasıl öttürülmesi gerektiğini öğretin) ve bir el fenerine veya kafa lambasına kolayca erişebilmelidir. Hem düdüğe hem de lambaya bir kordon iliştirin ve çocuğun belindeki halkalardan birisine bağlayın.
 • Yaban hayatı: Orman bekçisinden ziyaret ettiğiniz bölgedeki yaban hayatı faaliyetleriyle ilgili bilgi alın. Yaban hayatına güvenli bir şekilde dahil olmak için bir yetişkin olarak liderlik etmeli ve gereken önlemleri almalısınız (gıdaları uygun şekilde saklamak veya çok yakın bir karşılaşma sırasında nasıl tepki verilmesi gerektiğini bilmek gibi). Çocuğunuza vahşi hayvanları beslememenin (yiyecek bulma alışkanlıklarını olumsuz bir şekilde etkiler) ve herkesin güvende olması için yaban hayata karşı saygılı ve dikkatli olmanın önemini öğretin.

Açık Havada Zaman Geçirmek
 • Doğanın nimetlerinden faydalanın: Yaban hayatı araştırın. Böcekleri kontrol edin. Kayaları inceleyin. Kuşların, çiçeklerin, bulutların, takımyıldızların adını öğrenin. Çocukları kaya tırmanışına yönlendirin. İlgi duydukları şeylere ilgi gösterin. Buldukları şeyleri belirlemelerine ve öğrenmelerine yardımcı olmak için bir arazi rehberi getirin. Daha çok bilmeleri, daha çok sahip çıkmaları demektir. Unutmayın. Gitmeden önce gidilecek bilgeyle ilgili Google'dan araştırma yapsınlar. Unutmayın ki dijital araçlar ellerinde, en azından faydalı birşeyler için kullansınlar.
 • Aktif olun, sert davranmayın: Çocuklarınızın aktif olmasını sağlayın ve disiplinli bir programı takip etmeyin. Suda taş sektirmek onlara eğlenceli geliyorsa, taşları birçok kere harika bir şekilde sektirebilmeleri için zaman tanıyın. Aman düşersin, koşma, onu yapma, buradan uzak dur gibi tavır gösterip, negatif olmayın. 
 • Orman bekçilerinin tanışın: Bir devlet parkında veya milli parkta kamp yapıyorsanız, orman bekçilerinin akşam toplantılarına katılın. Küçükler için bir doğa programının veya çocuklara odaklanan başka aktivitelerin parkta sunulup sunulmadığını personele sorun. Onlardan o bölgeyi size anlatmalarını isteyin. 
 • Oyunlar: Yön bulma, Ayak izlerini tanıma gibi doğada oynanabilecek oyunları öğrenmek kampta çok daha kaliteli zaman geçirmenizi sağlar. Bu deneyimlerin çocuğunuzun geleceği için altın değerinde olduğunu unutmayın. 
 • Birlikte zaman geçirin: "Anne, o geyiği gördüğümüz zamanı hatırlıyor musun?” Her zaman geyik göremezsiniz ancak bir ayak izine neden rastlamayasınız, veya enteresan bir fare yada kuşa ! Müthiş anılar, bir kamp yolculuğunun ödülleri arasındadır. Eve sadece açık havada edinilebilen anıları getirin.
 
 • Shakespeare şu dizeyi kamp yaparken yazmış olmalı: “Doğanın bir dokunuşu bütün insanları birbirine akraba kılar."