Turkcell Platinum
Turkcell Platinum
Yaban Akademi
Bir hobiniz olsun
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Vimeo
  • Twitter
Biletix

Doğa'da Doğru Giyinme Mantığı

Doğa'da Doğru Giyinme Mantığı
Bugün hemen her konuda bir şey alacağımız zaman önce yakınlarımıza ne almamız gerektiğini sorar ve direk olarak markalar üzerinden devam ederiz. 
Tabiki bunu da yapacağız, ancak burada anlatılan giyinmenin mantığıdır. Bu mantığı tam olarak kavramalı ve sonra ihtiyaç duyacağınız ürün grubu için araştırma yapmaya başlamalısınız. Bugün gerçek kullanıcı olan arkadaşlar, ürünleri satan ciddi web sitelerindeki commentler ürün ve markalar için oldukça aydınlatıcı bilgiler verebilir. 

Doğa da yapılacak her aktivite öncelikle doğru giyinmeyle keyif alacağınız hale gelir. Çoğu zaman hayati önem taşır. Doğru giyinmek için Yaban Akademi’nin hazırladığı rehberden yardım alabilirsiniz.

Temel Katmanınız: Nem Yönetimi

Bu kat nemi dışarıya çabuk verebilmeli ve böylece nemin vücudumuza temasını önleyerek gereksiz ısı kaybını önleyebilmelidir. Bir temel katman uzun iç çamaşırı takımlarından (üst ve alt), içliklere, taytlara ve tişörtlere kadar herhangi bir şey olabilir. Bedeni sarabilir veya gevşek bırakabilir.

Orta Katmanınız: Yalıtım

Yalıtım katmanı, vücudunuzun yakınındaki havayı hapsederek ısıyı muhafaza etmenize yardımcı olur.Yün ve kaz tüyü gibi doğal fiberler mükemmel yalıtım sağlar.
Orta katman genelde yelek ya da ceket şeklinde olur. Önden fermuarlı bir malzeme, havalandırmayı kolaylaştıracağından, tercih edilmelidir. Ayrıca orta katmanda kullanılan giysilerin de hareketi engellememesi gereklidir. Genelde bir kalın giysi yerine iki ince giysi giymek daha yararlıdır. Böylece birini çıkarma şansımız olacağından vücut ısımızı kontrol etmek kolaylaşacaktır.

Dış Katmanınız: Hava Şartlarından Korunma

Dış katman, sizi rüzgârdan, yağmurdan veya kardan korur. Dış katman, kötü hava şartlarında önemli bir parçadır çünkü rüzgârın ve suyun iç katmanlara nüfuz etmesine izin verilmesi halinde vucüt ısınız düşmeye başlar. Ayrıca, düzgün havalandırma olmazsa, ter buharlaşamaz ve iç katmanda yoğunlaşır. Dış katmanınız diğer katmanların üzerine kolayca oturacak kadar geniş olmalı ama hareketlerinizi kısıtlamamalıdır. Dış katman üstte ceket ya da uzun parka, altta ise pantalon ya da salopet şeklinde olabilir. Yapı olarak bu malzemelerin vücudu havalandırmaya yatkın olarak üretilmiş olmaları gerekir. Ceketlerin önden çift yönlü fermuara sahip olması ve koltuk altı fermuarları olması aranan özelliklerdir. Ayrıca fermuarların kolay çalışması ve yağmura karşı korunmalı olması, malzemenin bol sayıda ve geniş cepleri olması da önemlidir.