Turkcell Platinum
Turkcell Platinum
Yaban Akademi
Bir hobiniz olsun
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Vimeo
  • Twitter
Biletix

İlk Yardım setiniz her daim yanınızda olsun

İlk Yardım setiniz her daim yanınızda olsun
İlk Yardım Setleri: Nasıl Seçmeli

Bir ilk yardım seti doğadayken, yanınızda mutlaka bulunması gereken  On Temel Unsur kapsamında yer alır ve evdeyken bir kazaya karşı hazırlanmak zorunludur. İster kısa, ister uzun olsun, basit olsa bile, herhangi bir macera için ilk yardım malzemelerini her zaman yanınızda bulundurun.
İlk yardım setinizi bir eczane veya mağazadan satın alabileceğiniz gibi, ihtiyaçlarınızı belirleyip kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Eğer hazır bir set aldıysanız bile mutlaka kontrol edin, tüm malzemeleri kullanabileceğinizden emin olun. En önemlisi, sizin özel ihtiyaçlarınız varsa, bunları karşıladığından emin olun. Burnunuz sürekli kanıyor veya arı sokmasına alerjiniz vardır.  Sadece sizin bilebileceğiniz detayları dahil etmeyi unutmayın.

Önceden Hazırlanmış Setler
Doğada olmayı seven pek çok kişi, doğa için hazırlanmış bir ilk yardım setini satın almayı seçer. Temel malzemelerin hiçbirisini unutmadığınızdan emin olmanın en kolay yolu da budur.
Bu setlerin birçoğu yeniden doldurulabilen kompakt, suya dayanıklı çantalara koyulur.
Peki hangi boy set satın almalı? Aşağıdakileri önerilerimizi göz önünde bulundurun:
  • Kaç kişisiniz ?  Set üreticileri genellikle seti kullanması beklenen kişi sayısını tahmin eder. Sizin durumunuz elbette farklılık gösterebilir.
  • Seyahatin süresi / mesafesi. Yine aynı şey geçerli; bir ilk yardım setinin ürün tanımında tahmini gün sayısı genellikle yazar.
  • Özel riskler. Örneğin çok çalılık bir arazide olacaksanız, normalden biraz fazla sıyrık ve hafif morarma için ekstra bandaj ve merhem taşımak akıllıca olabilir.
  • Özel ihtiyaçlar. Aranızda özel sağlık sorunları olan var mı? Sürprizleri önleyin ve setinizde o kişinin ihtiyaçlarına hitap eden malzemelerin yer aldığından emin olun. Mesela alerjiniz mi var? Uygun ilaçları getirdiğinizden emin olun. Ayrıca Yaban Akademi, ilk yardım setinizin içinde her zaman bir sivrisinek kovucu bulunmasını şiddetle tavsiye eder ! 

Kendin Yap Setleri
Evde hazırlanan setler aşağıdakileri kapsamalıdır:

Talimatlar
Temel ilk yardımın nasıl yönetilmesi gerektiğini açıklayan bir hızlı başvuru kitabı veya bir akıllı telefon uygulamasını kullanın. 
Yaban Akademi'nin Doğada karşılaşabileceğiniz zorluklar konusundaki eğitimlerini takip etmeniz de büyük fayda sağlayacaktır. 

Temel Bilgiler

Bandajlar: Çeşitli yapışkan bandajlar, atletik bant ve yakı tedavileri
İlaçlar ve merhemler/losyonlar: Ibuprofen, antibiyotik merhemler, güneş kremi ve reçeteli ilaçlar.
Temel araçlar: Cımbız, küçük bir ayna, tıraş bıçağı veya bıçak.
Çeşitli malzemeler: Arı sokması için set, kene sökücü, antiseptik mendiller, yanık sargısı.
Seyahate Özel Ekstra Malzemeler
Uzun ve zorlu seyahatler için aşağıdakilere benzer daha kapsamlı bir malzeme seçimini yanınızda götürün:
İlave bandaj: Gazlı bez ve kelebek bandajlar.
İlave ilaçlar/losyonlar: Ciltteki tahrişin hafifletilmesi için merhemler
İlave araçlar: Kol askısı, basit atel, pens, anında buz paketi ve termometreİlk Yardım Kontrol Listesi

Hazırlık stratejisi: 2 set kullanın. Her yere yanınızda götürdüğünüz küçük temel malzemeler setini getirin ve daha büyük, daha önemli bir seti asıl kamp yerinizde veya aracınızda tutun. Bu noktadaki anlayış şudur: Küçük sorunlara derhal müdahale etmeye hazırsınız (küçük set) ve daha derinlikli ve çeşitli malzemelere makul bir şekilde hemen erişebilirsiniz (asıl kamp yerinizdeki büyük set).