Turkcell Platinum
Turkcell Platinum
Yaban Akademi
Bir hobiniz olsun
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Vimeo
  • Twitter
Biletix

Okçulukta ''Hedef Paniği / Sarı Hastalığına'' Çözüm

Okçulukta ''Hedef Paniği / Sarı Hastalığına'' Çözüm

John Dudley, yarışmaya dayalı okçuluktaki hedef paniğinin üstesinden geldi

Yarışmaya dayalı hedef okçuluğuna başladığımdan beri, biz okçular arasında yaygın bir sorunla karşılaştım. Hedef paniği, birçok okçunun başarısız olmasına yol açmış kötü kalpli bir canavardır ve birçok kişinin okçuluktan tümüyle uzaklaşmasının sebebi budur. Okçuların çoğunda bir "kaçırmak istemiyorum" tavrı vardır ve bu nedenle tetikle ilgili olarak endişeleniriz, çünkü nişangah, hedefimizin puanlama alanına gelmektedir.

Tetiğe sertçe basmak, geri çekilmek, düşmek, hedefin altında donup kalmak veya olağanüstü bir örnek olarak iğneyi hedefe hiç yaklaştıramamak dahil olmak üzere her tür hedef paniğinin kökeninde bu endişe yatar. Tüm bunlar meydana gelirken, parmağınızı tetiğe koymak ve yayı bırakıncaya kadar yavaşça sıkmak bile imkansıza yakın görünebilir. Gerçek şudur ki yüksek bir doğruluk seviyesine doğru ilerlemek istiyorsanız, rekabetçi bir tüfek nişancısıyla aynı disipline sahip olmaya ve bir sürpriz vuruşun nasıl yapıldığını öğrenmeye ihtiyacınız olacaktır.

Sürpriz atış

Bir yarışmacı ve koç olarak edindiğim deneyimlerime göre, ortalamanın üstündeki okçular, sürpriz atışı başarabilenlerdir. Sürpriz atışın, her okçunun başka herhangi bir şeyden uzun zaman önce yatırım yapması gereken bir şey olduğuna inanıyorum.

Aklınız nasıl nişan alır

Bir nişan alma iğnesi kımıldayıp durduğunda, bence bunun iki sebebi vardır. Birincisi, biz makine değiliz ve bu nedenle kaslar, harekete yol açacaktır. İkincisi, vurmak istediğiniz yere nişan alan bir aracı tutarken, bu aracın önünü kapatmış oluyorsunuz. Şu şekilde düşünün: Sizden bir taş atmanızı ve yerdeki bir gazoz şişesini vurmanızı istesem, şişeyi görmeden bunu yapabilir misiniz? Bunu gözleriniz kapalıyken yapabilir misiniz? Veya şişenin nerede olduğunu hissedebilmek için gizlice bakmak ister misiniz? Aynısı, nişan aldığınızda da geçerlidir. Aklınıza, hedefi tam on ikiden vurmak istediğinizi söylediniz, ama bunun önünü bir nişan alma iğnesiyle kapatıyorsunuz. Bu nedenle, birçoğumuz nişan alma dürbünümüz yoluyla hareketi görürüz.

Bence, bilinçaltımız, vurması istenen yerin hala orada olduğunun hatırlatılabilmesi amacıyla, bir saniyelik fraksiyonlar için iğneyi yerinden hareket ettiriyor.