Turkcell Platinum
Turkcell Platinum
Yaban Akademi
Bir hobiniz olsun
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Vimeo
  • Twitter
Biletix

Tüplü Dalışta Altın Kurallar

Tüplü Dalışta Altın Kurallar
Yaban Akademi'nin dalış eğitimlerinde her türlü detayı öğrenirsiniz. Ancak bilmek ve uygulamak farklı konulardır. Püf noktalarını her zaman bilmek ve hiç bir aman atlamadan uygulamak önemlidir. 

Yanlız dalınmaz çünkü aşağıda herşeyden uzaktasınızdır. Her hangi bir ekipman arızası, kramp, çaparize düşme, derinlik sarhoşluğu gibi beklenmedik durumları tek başınıza bertaraf edemezsiniz. İki dalış arkadaşı (BUDDY) bir birinden sonuna kadar sorumludur. Suya girmeden öncesinden sudan tekneye dönünceye kadar bu ikili, et ve tırnak olmalıdır. Eğer iki arkadaş kıyı dalışı yapıyorsa mutlaka karada da bir gözlemci olmasında da büyük yarar vardır.

Size Eğitiminizin İzin Verdiği Derinliği Aşmayın

Bir yıldız dalıcılar için derinlik sınırı 18m dir. Tüm sportif dalıcılar için derinlik sınırı ise eğitim düzeyi ayırmaksızın 30 m.dir.

Dekomprasyon belli derinlikte izin verilen sürenin aşılması neticesinde yüzeye çıkarken bekleme yapılmasının gerektiği haldir. Sportif dalışlar dekomprasyonsuz izin verilen dip zamanlarına göre yapılmalıdır. Dalışlarda emniyet açısından çıkışta 3m de 3-5 dk. emniyet duraklaması yapılmasında fayda vardır. Özellikle 30m nin altına yapılan dalışlarda sıfır dip zamanı aşılmamış olsa bile 3m. de 5dk. emniyet duraklaması zorunludur.

Asla Nefesinizi Tutmayın

Sualtındaönemli kurallardan biride nefes tutmamaktır. Devamlı yavaş ve derin nefes alın. Düzenli nefes alarak kendimizi sualtındaki basınç değişimlerine karşı korumuş oluruz. Bunu uygularken çıkış hızının 10m./dk. aşmaması gerektiği de akılda tutulmalıdır. En küçük hava kabarcığınından daha yavaş çıkış yapın.

Alkollü Dalmayın

Alkol almışken hatta bir gece öncesinden alkol kullandıysanız dahi dalmayın, bu derinlik sarhoşluğu riskini arttırdığı gibi dekomrasyon hastalığı riskini de arttıracaktır.

Yo-Yo Dalışı Yapmayın

Belli bir derinliğe ulaştıktan sonra yükseldiyseniz tekrar dalarak ve yükselerek dalış yapmayın. Bu dekomprasyon hastalığı riskini arttırır. Bunun için dalış öncesi planlamanın iyi yapılarak inilecek max. derinliğin kararlaştırılması ve bu derinliğe inilip çıkışa başladıktan sonra yavaş yavaş yükselerek bir daha derine inilmemesi gereklidir.

Dalış Gruptaki Tecrübesi En Az Dalgıca Göre Planlanır

Dalış planlaması yapılırken gruptaki en zayıf dalgıç göz önünde bulundurularak derinlik ve zaman planlaması yapılmalıdır.

Tüpünüzdeki Havayı Sürekli Kontrol Edin

Özellikle derin dalışlarda tüpünüzdeki havayı sık sık kontrol edin. Hava miktarı 100 bar sınırında iken dönüşe başlamış olmalı ve min. 50 bar ile emniyet duraklamasında olmalısınız.

Zarar Vermekten Kaçının

SCUBA dalışlarında dikkat edilmesi gereken bir konu da sualtı canlılarına zarar vermemektir. Bir çoğu oldukça hasas ve kırılgan yapıda (tüplükurt, mercanlar, vs.) olan sualtı canlılarını elle tutmaya çalışmak, suyun dışına çıkartmak yapmamanız gereken davranışların başında gelir. Ayrıca boş da olsa sualtından kabuk dahi kesinlikle çıkartılmaz. Ayrıca bazı deniz canlıların kesici ya da delici özelliklerinin de olduğunun unutulmaması gerekir.