Turkcell Platinum
Turkcell Platinum
Yaban Akademi
Bir hobiniz olsun
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Vimeo
  • Twitter
Biletix

Yeni Başlayanlar için Sırt Çantasıyla Seyahat Önerileri

Yeni Başlayanlar için Sırt Çantasıyla Seyahat Önerileri
Eğer sırt çantanızı alıp doğaya çıkacaksanız Yaban Akademi'nin öerileri sizin için çok faydalı olabilir. Doğada olmak konusunda tam bir kaynak niteliğinde olan bu dökümanı okumanızda fayda var. 

1. Bir Partner Seçin

Bu konuda deneyimli bir arkadaşınızla bir takım olun. Bilgili bir arkadaş huzur verir ve paylaşılan bu deneyimi tek başına gezmekten genellikle daha eğlenceli kılar. O yollardan geçmiş olan arkadaş(lar) bu alanda kazanılan bilgeliği paylaşarak öğrenme hızınızı arttırabilir.
Bir gruba katılın. Gruplar halinde yapılan yolculuklar her zaman keyiflidir. Kendi arakdaş grubunuzdan bir yürüyüş grubu oluşturabileceğiniz gibi, hali hazırda olan gruplara katılmakta çok hızlı ve doğru bir başlagıç olabilir. 

2. Bir hedef noktası seçin
Bir rehber edinin. Bu rehber bir kitap veya internet kaynağı olabilir. Ancak bu kaynakları incelerkende, elekten geçirmeyi unutmayın ve sizin beklentileriniz hep aklınızda olsun.  Bazı yazarlar yolculuklara manzara kalitesine göre puan verir – gerçek güzergâhı seçmek için oldukça faydalı. Onların 5 yıldızlı mekânları genellikle kalabalıkları çektiği için hafta ortasında gitmediğiniz takdirde tenhalık beklemeyin.
Web siteleri, dergiler. Birçok web sitesinde dolaşarak iyi bir kaynak edinirsiniz ancak bilgi güvenilirliği değişiklik gösterebilir. Kitaplar ve dergiler sağlam kaynaklardır.

Sık seyahat eden arkadaşlarınıza danışın. Bu arkadaşlar, sizi zevkinize ve yeteneklerinize uygun noktalara yönlendirebilirler. Yaban Akademi'ye  başvurmak için her zaman güvenilir bir kaynaktır.

3. Ne Kadar Süre? Ne Kadar Uzak?

Zaman ve mesafe. Yeni başlayanlar için tek gecelik bir yolculuk makuldür. Gidiş-dönüş mesafesini 10 kilometre veya daha kısa tutun. Medeniyete ulaşmak için uzun bir mesafe kat etmeye gerek olmadığını bilmek güven verir.
Üs yolculukları. 2 geceniz mi var? Şunları göz önüne alın: 1. gecede kamp kurun, 2. günü dinlenmeye ve güzel bir yere yürüyüş yapmaya ayırın ve o gece üssünüze geri dönün. Böylece dolu bir sırt çantasını sadece iki günde taşırsınız.


4. Fiziksel Açıdan Hazır Olun

Yürüyüşlere hazırlanın. Seyahatinizden önce yürüyüş egzersizleri yapın. Sırt çantalı bir yolculuğa başlamadan önce makul bir şekilde formda olmanız gerekir. (Şüpheleriniz varsa bir doktora danışın). Size meydan okuyan yükseklik değişikliklerinin olduğu yürüyüşleri seçin.

Dolu bir sırt çantasını test edin-taşıyın ! Egzersiz yapmak için, tek geceden fazla süre boyunca kullanacağınız bir sırt çantasını bir çadır, uyku tulumu, mat ve 10 Temel Unsurla (bakınız aşağıda) doldurun ve bu çantayı günübirlik bir yürüyüşte taşıyın. İlk gecelemenizden önce gerçek hayattaki halini görmenin iyi bir yoludur.


5. Eşyalarınızı Seçin

10 Temel Unsur: Bunlar, zaman içinde yapılan testlere göre doğaya yapılan seyahatlerde; güvenliğiniz ve rahatınız için size temel unsurları sağlayan ve acil durumlarla başa çıkabilmeniz için donanımlı olmanıza olanak tanıyan çeşitli eşyalardır.

Pusulanıza hiç bakmayabilirsiniz veya ateş yakıcı kullanmayabilirsiniz – Temel Unsurların ikisi – fakat ne olur ne olmaz diye bunları taşısanız iyi olur.
Bir kontrol listesine danışın. Yaban Akademi'nin Sırt Çantasıyla Seyahat Kontrol Listesi tek bir seyahatte taşıyabileceğinizden çok daha fazla malzemeyi içerir ancak önemli bir şeyi unutmamanız için biz bu liste bu şekilde hazırlandı. Liste gözünüzün önünde olsun, eğer ihtiyacınız olmayanlar varsa, çantanıza almayı. 

Tam olarak hazırlamayın. Evdeki birçok rahatlık şaşırtıcı derecede tüy kadar hafif sırt çantası şekilleriyle elde edilir: ocaklar, hafif uyku tulumları, kamp yastıkları.

Hafif düşünün. Sırt çantanızı fazlasıyla doldurmak kolaydır. Evet, bir fotoğraf makinesi, tuvalet kâğıdı, kafa lambası ve güneş kremi koyun. Ama belki de feneri, karton kapaklı kitabı ve o üçüncü su şişesini bırakabilirsiniz (bunun yerine bir su filtresi koyun ve yola devam ettikçe yeniden doldurun). Yönetilebilir bir çanta ağırlığını hedefleyin. Örneğin, yaklaşık 14 kiloluk olsun.
Ödünç alın veya kiralayın. Tercihlerinizi daha iyi anlayabilmek için satın almadan önce çok pahalı malzemeleri (çantalar, çadırlar) deneyin. REI mağazaları seçilmiş kamp malzemelerini kiraya verir; mevcut olup olmadıklarını görmek için YABAN STORE’a bakın.


6. Nasıl Taşımalı

Bir sırt çantası yükün büyük çoğunluğunu kalçanızın üzerinde ve daha azını omuzlarınızda taşımanız için tasarlanmıştır. Daha fazla bilgi için bakınız bir sırt çantası nasıl seçilmeli.
  • Kapasite. Çantadaki etiketlerin üzerindeki rakam = çantanın litre cinsinden hacmi. Bir geceden fazla süren (2-4 gece) seyahatler için yaygın büyüklük 60-70+ litredir. Daha uzun seyahatler için 75 litreyi veya daha fazlasını seçin.
  • Büyüklük: Sırt çantaları, kişinin boyuna göre değil, gövde uzunluğuna göre ayarlanır. Gövde uzunluğu ise kalçanızın üst kısmıyla C7 omurganız arasındaki mesafeyi ölçerek belirlenir ( boynunuzun üstündeki o kemikli çıkıntı. )
  • Çantanızın doldurulması ve ayarlanması. Ağır eşyaları sırtınızdan uzaklaştırmayın ve omuzlarınızın yakınında tutun. Daha fazla bilgi için bakınız çanta doldurma ve çanta ayarlama hakkındaki ipuçlarımız.

7. Nasıl Giyinmeli
Temel katman. Terli, pamuklu malzemeyi kurutmak sonsuza kadar sürdüğü için “teknik” bir kumaş seçin: nemi kurutan polyester veya yün.
Yün mü? Evet, tüy kadar hafif yün giysilerle yolculuk sırasında hava sıcakken rahat edersiniz ve bazı kokuları hapsedersiniz. Teknik kumaşlardan yapılmış erkek veya kadın, iç çamaşırları da akıllı bir seçimdir.
Pantolon mu şort mu? “Dönüştürülebilir” pantolonlar oldukça popülerdir. Daha fazla hava ve güneş isterseniz, uzun paçaları fermuarla ayrılabilir.
Ayakkabılar. Çizmeler veya botlar, sırt çantasıyla yapılan seyahatlerde geleneksel olarak tercih edilir ancak bazıları hafif yürüyüş ayakkabılarını ve hatta koşu ayakkabılarını tercih eder. Tenis ayakkabıları ve şehir/atletizm ayakkabıları da yollardaki taş toprak için oldukça esnektir. Ağırlığını taşımayı dert etmezseniz, kamp alanında tembellik etmek için sandaletler de hoş bir lüks sağlar.
Çoraplar. Pamuktan kaçının. Yolda pamuklu çorap giymek, belanızı aramak anlamına gelir (su kabarcıklarında olduğu gibi). Ayakkabınıza uygun ağırlıkta veya incelikte yün veya sentetik çorapları seçin.
Başlık. Siperlikli şapkalar, başlıklar,bufflar. Kafa derinizi tüm gün güneşten korumak akıllıcadır. Ancak açıkta kalan cildiniz için yanınızda bolca güneş kremi getirmeyi de unutmayın.
Dış giyim. Havanın yağışsız olduğu tahmin edilse bile bir yağmurluk kamptayken böcekleri kollarınızdan ve gövdenizden uzakta tutar. Bir yalıtım katmanı (ceket veya yelek) günün erken veya geç saatlerinde üşümenizi engeller.


8. Ne Yemeli

Akşam yemeği. Durumu basitleştirmek için sadece birkaç bardak kaynamış su ve 10 dakikalık bekleme süresi gerektiren susuz yemekleri seçin. Oburlar veya gıda dehidratörü olanlar daha yaratıcı yol yemekleri yapabilirler.
Günün geri kalanı. Sırt çantasıyla seyahat eden bazı kişiler kahvaltı hazırlamaya zaman ayırırlar; bazılarıysa hazır yemek malzemeleriyle zaman kazanırlar. Öğle yemeği başlı başına bir yemekten veya karışık çerez, kuru et, kuru meyve, peynir parçaları ve enerji yiyecekleri (parça çikolata, sakız ve jöle) gibi atıştırmalıklarla geçiştirilen birkaç moladan oluşabilir.
Kahve. Çok hafif kahve demleme aparatları ve Fransız aparatları bu hayatta gerçekten var.
Gıda saklama. Gıda maddelerini asla ortalıkta, sahipsiz bırakmayın. Yenilebilir şeylerinizi (ve hoş kokulu maddeleri) yaratıklardan korumak için bir teneke gıda kutusu taşıyan veya yiyeceğiniz nasıl asmanız gerektiğini öğrenin. Kaybedebilirsiniz ve hayvanlar doğal bir şekilde tekrar yiyecek aramaya daha az meyilli olabilir.


9. Çocuklarla Sırt Çantalı Seyahat
Beklentilerinizi ayarlayın. Daha yavaş ve daha kısa mesafelerde seyahat edeceksiniz ama (şefkat ve sabırla) doğru davranırsanız küçüklerin açık hava maceraları sevmesini sağlayabilirsiniz.
Toprağa saygı duymayı öğretin. Çocukları patikadan ayrılmamaya ve kıvrımlı yollarda kestirmeden gitmemeye teşvik edin. Çiçek toplamamaları, taşları sektirmemeleri veya ağaç gövdelerine isimlerini kazımamaları gerektiğini söyleyin.


10. İletişim

Cep telefonları. Arazide her noktada cep telefonunuzun çekeceğine güvenmeyin. Bazı milli parklardaki ziyaretçi merkezlerinin yakınlarında baz istasyonları olabilir ancak arazide cep telefonun çekmediği çok yer olacaktır.
Diğer seçenekler. Bunlara uydu telefonları (pahalıdır ancak istediğinizde medeniyete erişmek sizin için çok önemliyse en iyi seçeneğiniz budur), uydu habercileri (tek yönlü, hatta iki yönlü yazılı mesajları iletebilir), 2 yönlü telsizler (geniş bir alana yayılmış gruplar için en iyisidir; ortalama menzil 3 kilometre) ve kişisel sinyal göndericiler (imdat sinyali göndermek için) dahildir. Taşınabilir güç kaynakları (güneş enerjili şarj aletleri gibi) bir akıllı telefonu tamamen şarj etmeye yetecek kadar enerji üretebilir.
11. Yola Çıkmadan Önce
Araziye çıkmadan önce pratik yapın. Kampınızı arka bahçenizde kurun. Uyku tulumunuzu şişirin. Ocağınızı yakın. Kafa lambanızı kontrol edin. Alışkın olmadığınız bir ortamda baskı altına girmeden önce işlerin rahat bir yerde nasıl ilerlediğini öğrenin.
Önceden arayın. Sürprizlerden kaçının. Varış yerinizdeki veya yakınındaki orman yetkilikeriyle irtibata geçin. Kapanan yollar, izin gereklilikleri, hayvan hareketliliği veya geçici kısıtlamalar hakkında bilgi alın.
Planlarınızı bir arkadaşınızla paylaşın. Seyahat planınızı şehirde kalacak bir arkadaşınıza bırakın. Beklenen zamanda geri dönmezseniz, arkadaşınız yardıma ihtiyacınız olabileceğini orman bekçilerine bildirebilir.


12. Kaybolursanız
Acil bir durum olduğunda, Yaban Akademinin önerisi'ni mutlaka aklınıza getirin. D-U-R. Dur, Düşün, Gözlemle ve Planla.
Dur: İçinde bulunduğunuz durumdan rahatsızsanız daha uzağa gitmeyin. Paniğe de kapılmayın. Gençlere veya taşrada seyahat konusunda deneyimli olmayanlara kayboldukları hissine kapılırlarsa oldukları yerden ayrılmamaları gerektiği öğretilmelidir. Bölgenin güvenli olmaması veya gruptaki bir kişinin tıbbi yardıma ihtiyacı olması halinde bu kural değişir. 10’a kadar sayın, biraz su için ve bir şeyler atıştırın. Bu hareketler, size genellikle yeni bir bakış açısı sunar ve içinde bulunduğunuz durumunu daha iyi değerlendirmenize yardımcı olur.
Düşün: Bulunduğunuz yerden en son emin olduğunuzda neredeydiniz? Yeniden o noktaya doğru seyredebilir misiniz? Bir yol veya patika gibi belirli yardımcı noktaları işitebiliyor veya görebiliyor musunuz? Öyleyse, o noktaya dikkatli bir şekilde geri dönün ve seçeneklerinizi tekrar değerlendirin.
Gözlemle: Tüm duyularınız tetikte olsun. Bulunduğunuz noktaya gelirken fark ettiğiniz ayırt edici özelliklerin hepsini zihninizde canlandırın. Bunları, sizi konumunuzdan emin olduğunuz yere geri götürebilecek ara noktalar olarak kullanabilir misiniz? Kullanabilirseniz, o noktaya geri dönün. O noktadan bilinen bir yolla bağlantı kurabilir misiniz? Öyle yapın. Kuramazsanız olduğunuz yerden ayrılmayın. Kurtarma ekiplerinin sizi orijinal seyahat rotanızın yakınında bulması kolaylaşır.
Planla: Başkalarıyla birlikteyseniz bir plan hakkında konuşun. Değilseniz bu planı başka birisine açıklıyormuş gibi yüksek sesle anlatmak faydalı olabilir. Eğer size anlamlı geliyorsa, planınızı izleyin. Gelmiyorsa planınızı gözden geçirin. Bu planı izlerken durum değişirse, güvenli bir kurtarma için şansınızı arttırmak amacıyla “DUR” işaretini yeniden kullanın.


13. Yaban Hayatının Ahlak Kuralları
"Çantaya koyduğun her şeyi kullan." Amerikalılar “Yanında sadece çektiğin fotoğraflar olsun, bıraktığın tek şey ayak izlerin olsun” diyor. Doğada olmanın kültürlerine bu kadar işlemiş bir millet olarak onların söylediği bugün Türkiye içinde fazlasıyla geçerli. Şehrin göbeğinde ki minik parkların bile halini gördüğümüzde bu kuralları herkes tekrar tekrar okumalı diyoruz.

Yaban hayatında hiç kimse arkanızı toplamaz. Dolayısıyla inatla düzenli olun. Her ambalaj kâğıdını toplayın ve her bir portakal kabuğunu taşıyın. Doğal ortamdan kaynaklanmayan her madde, bir elma çekirdeği bile olsa, orada bırakılmamalıdır. Bazı taşra bölgelerinde, buna tuvalet kâğıdı da dahildir. Yaban hayatındaki manzaranın tıpkı görmek istediğiniz gibi daima el değmemiş ve cazip görünmesi


Doğanın bir tema parkı olmadığını, vahşi ve tahmin edilemez olduğunu anlayın. El değmemiş doğada rahat koltuklar, ücretsiz telefon, görevli, modern tuvaletler, su çeşmeleri veya büfe olmadığını göreceksiniz. Burası, potansiyel olarak tehlikeli bir yerdir. Cazibesinin bir kısmı da bundan kaynaklanır – Arazi farklı bir dünyadır. Kendine güvenmek, bunları takdir etmeye yönelik hayati bir beceridir. Beklenmeyene uyum sağlayabileceğinize inanın.
Siz eğlenirken başkalarını rahatsız etmediğinize emin olun. Bir çok kişi doğaya sizinle hemen hemen aynı hislerle gider ve çocunluğun aradığı şey huzurdur. Siz eğlenirken başkalarının keyfini kaçırmadığınıza emin olun. 
En nihayetinde, dinlenin ve tadını çıkarın. Sizin dışınızdakilere , hayvanlara ve doğaya hakettiği gibi davranmayı ihmal etmeyin. Derin bir nefes alın, manzaranın tadını çıkarın ve kendinizi yepyeni bir dünyanın kollarına bırakın.